Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Нововолинськ

Нововолинськ — місто обласного підпорядкування. Розташоване біля витоку річки Студянки, невеличкої правої притоки Західного Бугу, на автостраді Ковель — Володимир-Волинський — Львів. Відстань до найближчої залізнич­ної станції Іваничі —18 км; за 2 км від міста — товарна залізнична станція
Центральна. До обласного центру — 96 км. Місту підпорядковане селище 6-ї і 7-ї Нововолинських шахт Жовтневого, яке розташоване за 9 км на південний захід від міста. Населення — 39,3 чоловік.
Нововолинськ — молоде шахтарське соціалістичне місто, яке виникло у новому Львівсько-Волинському вугільному басейні, що починав освоюватися з 1949 року. Місто розташоване на землях сіл Низкиничів, Дорогиничів, Будятичів та Русовичів Іваничівського району.
Перша згадка про ці села, зокрема про Низкиничі, належить до першої поло­вини XV століття. Литовський князь Свидригайло подарував їх своєму маршалкові О. Киселю.
У 1570—1583 рр. Низкиничі, де налічувалось 8 димів, були власністю Г. Киселя. У 1570 році згадується село Будятичі, яке мало 4 дими і належало аж чотирьом помі­щикам, і село Русовичі — власність володимир-волинського епіскопа. В 1583 році згадується село Дорогиничі, яким володів поміщик А. Романовський.
У Низкиничах Киселі побудували дерев'яний замок, сліди валів якого зберег­лися й досі. В першій половині XVII століття на старому замковищі А. Кисіль, який зрадив український народ в період визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, спорудив цегляну церкву і дерев'яний монастир.
Більшість кращих земель належала Киселевим спадкоємцям та іншим поміщи­кам — Модзелевським, Підгорецьким, Шляцьким. У Низкиничах до 1939 року дрібний поміщик Шляцький мав 350 га землі, а 130 селянських дворів — лише 600 га. Боротьба трудящих за кращу долю не припинялась, та особливо загостри­лась вона після перемоги Великої Жовтневої соціалістичної революції, коли західно­українські землі, насильно відірвані від Радянської України, стали здобиччю поль­ських панів.
У 1924 році в Низкиничах створюється перший підпільний осередок КПЗУ; його очолив Г. Н. Костюк, якого на Володимир-Волинському політичному процесі 1926—1927 рр. було засуджено до 10 років тюремного ув'язнення. Там він у 1930 році і помер.
Та репресії не залякали трудящих. Підпільні комуністичні організації продов­жували діяти в селах Низкиничах, Дорогиничах, Будятичах та Русовичах. У 1930 році підпільники провели в Будятичах мітинг, який пройшов під лозунгами бороть­би проти імперіалізму та політики пілсудчиків, за возз'єднання з Радянською Україною. У 30-х рр. пропагандистами комуністичних ідей були Н. А. Грищук з Низкиничів, О. Я. Федорук з Будятичів та інші. О. Я. Федорук не раз переходив нелегально колишній польсько-радянський кордон, доставляючи з Радянської України на Волинь політичну літературу.
У вересні 1939 року Радянський уряд взяв під свій захист населення Західної України і Західної Білорусії. Депутати від сіл, на місці яких виріс Нововолинськ, разом з усіма депутатами Народних Зборів Західної України у Львові одностайно проголосували за возз'єднання з Радянською Україною, з великим Радянським Союзом.
Возз'єднання західноукраїнських земель з Радянською Україною в єдиній Радянській соціалістичній державі поклало край панській сваволі, визволило волинян від соціального та національного гніту.
У 1912 році російський вчений М. М. Тетяєв уперше висловив припущення про залягання в надрах волинської землі покладів кам'яного вугілля. Здогад М. М. Тетяєва був підтверджений у 30-х рр. дослідженнями польського вченого Я. Самсоновича. Але до 1939 року серйозних розвідувальних робіт не провадилось. Вони розпочалися тільки за Радянської влади. Вже наприкінці 1939 року Комітет у спра­вах геології при РНК СРСР відрядив сюди спеціальну комісію геологів. У 1940 році для широкої перевірки даних попереднього буріння було створено трест «Львіввуглерозвідка».
Війна перервала розвідувальні роботи. Вони були відновлені в перші після­воєнні роки і охопили Волинську та Львівську області України та частину Білору­сії. Невдовзі дослідження завершилося успіхом.



Сучасна карта - Нововолинськ