Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Прилісне

Прилісне (до 1964 року — Маневичі) — село, центр сільської Ради, розташо­ване в північно-східній частині Волинської області, за 9 км від районного центру і залізничної станції Маневичі. Населення — 1198 чоловік.
Приліснянській сільській Раді підпорядковане с. Городок (населення 1077 чол.), розташоване за 2 км від Прилісного.
Маневичі вперше згадуються в описі Луцького замку від 1545 року. Тоді в селі Чернечому Городку (тепер Городок) та його присілку Маневичах був 21 двір. До 1569 року, в період підпорядкування Великому князівству Литовському, Мане­вичі входили до складу Луцького повіту. їх населення виконувало на користь зам­ку численні трудові повинності — возило дерево з лісу, висилаючи для цього один віз від двох дворів, косило, сушило та складало в скирти сіно, сплачувало нату­ральну данину і грошовий податок. Селянські господарства розорялися. В цьому ж описі сказано, що три дворища в 1545 році зовсім опустіли.
В згаданому описі зустрічаються відомості про те, що населення займалося не тільки землеробством, а й полюванням, зокрема на лосів та різних хутрових звірів.
В 60-х роках XVI століття Маневичі вже були окремим селом, що належало шляхтянці Фалічевській. Запровадження гужової повинності та додаткового по­датку викликало масове селянське повстання, яке почалось у 1567 році і охопило навколишні села. Ненависть повстанців до своїх гнобителів була настільки велика, що управитель маєтку, а також і піп змушені були рятуватись втечею. Повстанцям вдалося захопити тільки десятника Левона, якого вони жорстоко побили. Возному, який прибув з міста для з'ясування причин виступу, селяни заявили: «В підводи не поїдем і жита дякольного не повезем», а «десятника побили за те, що він нас гра­бував, управитель і старець — ті самі втекли, а якби не втекли, з ними могло бути те саме, що й з десятником». До возного з'явився і піп. Він сказав: «За те, що я їм не допомагав у бунтах, церкву у мене забрали, самого побили і церковні ключі зі­рвали з пояса».
Повстання селян тривало кілька місяців. Польський уряд послав до повстанців комісарів у супроводі озброєного загону та слуг поміщиці Фалічевської. Але це не злякало селян. Листа королівського і комісарського вони не прийняли і через своїх уповноважених відповіли, що нових робіт та повинностей виконувати не будуть. Слузі Фалічевської шляхтичу Ледницькому залишилося лише покласти перед се­лянами на землю копії листів короля та комісарів і піти геть.
У 1570 році Маневичі та навколишні населені пункти Фалічевська продала Р. Сангушкові. На цей час у Маневичах налічувалось 14 димів та 5 городників.
Більш детальні відомості про Маневичі та умови життя його населення в кінці 70-х рр. XVI століття дає «Опис помістя чернч-городського», до складу якого вхо­дили Маневичі. В цьому описі вказані розміри повинностей селян-кріпаків Городка і Маневичі в, уже значно тяжчі за ті, які вони виконували на кінець першої поло­вини XVI століття. Селяни Городка і Маневичів повинні були щорічно давати фео­далу 112,5 відра меду. Крім того, з кожного дворища вони зобов'язувалися сплачу­вати від 12 до 29 грошів і виконувати різні роботи.
У зв'язку з зубожінням селян і поділом дворищ у писаних пам'ятках другої половини XVI століття вже згадуються не дворища, а півдворища та городники. В 1583 році в Маневичах налічувалось 12 напівдворищ та 5 городників. З часом село зростало, але в 1593 році його спалили татари, які забрали частину жителів у полон. Все ж у 1650 році тут уже налічувалось 30 димів.
Покріпачене населення Маневичів разом з кріпаками Городка взяло активну участь у антифеодальній боротьбі під час визвольної війни українського народу 1648—1654 рр. Зокрема, кріпаки Чернечого Городка і Маневичів брали участь у на­паді на панський маєток, розташований на річці Брусьці.
Після закінчення визвольної війни польська шляхта ще більш посилила тяжкий соціальний, національний і релігійний гніт. З часом феодали й орендарі, дбаючи про власне збагачення, збільшували повинності і ренту. Якщо в 1704 році родина селянина-кріпака працювала в господарстві пана 194 дні, то в 1773 році — 210 днів, а в 1792 році — 240 днів на рік. До того ж селяни сплачували грошову ренту на користь феодала в розмірі 1 —8 злотих на рік. Селян примушували виконувати ряд інших повинностей. Це призвело до спустошення села. Так, кількість дворів у Ма­невичах з кінця XVII століття


Сучасна карта - Прилісне