Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Бобли

Бобли – село, центр сільської Ради, розташоване за 10 км на південь від залізничної станції Туропин (на лінії Ковель – Львів) і з 6 км від шосе Ковель – Володимир-Волинський. Населення – 1569 чоловік. Сільській Раді підпорядковані населені пункти Оса та Ревушки.
Село розкинулось на хвилястій рівнині лісостепової зони південного Полісся. Ґрунти тут переважно дерново-підзолисті, піщані і глинисто-піщані, перегнійно-карбонатні, лукові опідзолені і торф'яні. Є багаті поклади крейди й торфу.
Бобли – стародавнє село. В історичних документах початку XVI століття воно називалося Болби, Бовбли. Вперше згадуються в 1508 році. 26 травня того року польський король Сигізмунд І, перебуваючи в Бресті, видав грамоту, якою дозволив князю А. О. Сангушку викупити у вдови Янушкевич Володимирський замок разом з маєтками і волостями, що до нього належать, зокрема Турійський маєток з селами (в тому числі Бобли) за 1000 злотих. У вересні 1515 року польський король за заслуги перед державою передав Бобли синові А. О. Сангушка – Р. Сангушку, а з 1517 року, коли Р. Сангушка вбили татари, село знову стало власністю батька.
Між польськими феодалами весь час точилася міжусобна боротьба, внаслідок якої Бобли часто переходили з рук у руки. На ці усобиці змушений був звернути увагу навіть польський король Сигізмунд II Август. У вересні 1530 року в листі до луцького старости князя Ф. М. Чарторийського він писав, щоб той учинив справедливе розмежування землеволодінь А. О. Сангушка і Грицька та Василя Янчинських. Але чвари не припинялися. В 1540 році новий володар Боблів Ф. А. Сангушко, що не раз вів суперечки з сусіднім ковельським феодалом В. М. Сангушком, мусив видати спеціальний роздільний лист, де точно визначив межі своїх володінь, у складі яких було і село Бобли. Князі Сангушки та їхні спадкоємці володіли селом до кінця XVI століття, а потім воно перейшло до князів Заславських.
Найбільше терпів від усобиць і свавілля польських феодалів трудящий люд. Вони не вважали селян за людей, могли продати, покарати або й зовсім убити. Так, у 1568 році житель Боблів Богдан пішов у сусіднє село Мокрець. Піддані княгині Козикіної схопили його, забрали гроші, побили до непритомності і кинули у в'язницю. У відповідь на вимогу управителя маєтків Сангушків повернути підданого Козикіна пообіцяла заплатити за нього.
У другій половині XVI століття Бобли були невеликим поселенням. Тут налічувалося всього 14 димів (господарства, що мали повні наділи землі – лани) і 25 городників; усього близько 200 жителів. Населення виконувало різні феодальні повинності: відробляло по 2–3 дні панщини, платило грошові й натуральні чинші. В жалуваній королівській грамоті зазначалося, що селяни Боблів «повинні на замок всяку роботу виконувати і данину платити».
Крім феодального визиску, населення Боблів, як і інших сіл, терпіло-національний і релігійний гніт. Польська шляхта не визнавала мови, культури і звичаїв українського населення, намагалася силою запровадити католицизм. Все це викликало ненависть до гнобителів. З особливою силою вибухнув народний гнів під час національно-визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького  (1648–1654  рр.). Коли козацькі загони Хмельницького наприкінці 1648 року оволоділи Ковельським і частково Володимир-Волинським повітами, селяни Боблів також повстали. Озброївшись косами, сокирами, ціпами, кілками, вони пішли розправлятися з власницею села Е. Смітковською. від якої зазнали багато кривд і утисків.
Намагаючись уникнути народної розплати, Е. Смітковська з усією сім'єю і челяддю втекла до польського феодала Яловицького, а потім у Туропинський монастир. Не знайшовши ніде бажаного спокою, вона вирішила сховатись у лісі. Однак від кари народної не сховалася. Селяни знайшли її, відібрали майно і вбили сина.



Сучасна карта - Бобли