Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Олеськ

ОЛЕСЬК — село, центр сільської Ради. Роз­ташований за 18 км на південний схід від район­ного центру і залізничної станції Любомль. Населення — 1474 чоловіка. Сільраді підпоряд­коване село Глинянка.
В Олеську розташована центральна са­диба колгоспу ім. Шевченка, який має 5675 га земельних угідь, у тому числі 1775 га орної землі. Артіль спеціалізується на вирощуванні зернових і технічних культур. Розвинуте м'ясо-молочне тваринництво.
В селі працюють середня школа, бібліотека, клуб. З 1958 року діє первинна організація това­риства  «Знання». Є дільнична лікарня на 25 ліжок.
Уперше село згадується в історичних доку­ментах 1564 року. Тоді тут налічувалося 8 дво­рів і 49 чоловік. З 1768 року до 1849 року Олеськ був власністю графа Браницького. З кінця 40-х рр. XIX століття після конфіскації держа­вою володінь К. Браницького у Володимир-Волинському повіті селяни Олеська були відне­сені до категорії державних. З того часу село стало волосним центром. У 1869 році відкрито однокласне сільське училище.
У серпні 1920 року в Олеську було встанов­лено Радянську владу, створено волревком, го­ловою якого був П. С. Лебідь. За активну участь у боротьбі за встановлення Радянської влади в 1917—1920 рр. П. С. Лебедя нагородили орде­ном Трудового Червоного Прапора.
У 1934 році в селі виник осередок КПЗУ на чолі з Г. К. Чухрієм. Комуністи і комсомольці виступали організаторами революційної боротьби проти поневолювачів. Під їх керівництвом у 1935 році поблизу Олеська відбулася першотравнева маївка, в якій брали участь близько 100 чоловік. 1 Травня 1936 року було вивішено 11 транспарантів, 11 плакатів, багато револю­ційних відозв.
За роки тимчасової фашистської окупації гітлерівці розстріляли 18 чоловік, вивезли на каторжні роботи до Німеччини 318 чоловік, спалили 12 дворів. З перших днів окупації в селі розпочався антифашистський рух. Органі­заторами першої підпільної групи були С. Н. Синзон і В. Г. Вавршп. Група розповсюджувала листівки, проводила широку агітаційну роботу серед населення, збирала зброю і боєприпаси, зривала виконання планів окупаційних властей по здачі продуктів харчування, громила від­ділки поліції. Наприкінці 1941 року підпіль­ники розгромили фашистську каральну групу, знищивши 20 гітлерівців.
18 липня 1944 року частини Червоної Армії визволили Олеськ.

Сучасна карта - Олеськ