Сторінка 1 з 8
Смідин – село, центр Смідинської сільської Ради. Розташований за 18 км на північний захід від районного центру, за 8 км від найближчої залізничної станції Мацеїв та за 9 км від шосейної магістралі Київ–Варшава. Населення –3587 чоловік. Сільській Раді підпорядковані населені пункти Лісняки і Паридуби.
Територія сучасного Смідина була здавна заселена. Поблизу села виявлено крем'яні скребки і ножі доби пізнього палеоліту (10–15 тис. років тому). Смідин складається з чотирьох природно розділених рівних кутків (частин), які мають назви – Вороній, Сорочий, Коршове, Заболоття.
За часів Київської Русі Смідинська земля входила до складу Волинського князівства. Після захоплення Волині у 40-х роках XIV століття Литовським князівством під владу останнього підпала і ця земля. Перші писемні відомості про село належать до кінця XV століття, коли великий князь литовський віддав його в тимчасове володіння князю І. Сангушку. У 1508 році польський король Сигізмунд І, який одночасно був і великим князем литовським, передав Смідин братам Івану та Василю Сангушкам у довічне приватне володіння. Після смерті І. Сангушка все володіння дісталося В. Сангушку, який був ковельським старостою. Становище смідинців різко погіршилося. Князь В. Сангушко жорстоко пригноблював селян, відбирав у них землю і майно. Селяни подали скаргу королю, але він залишив її поза увагою.
Не знайшовши захисту у короля, смідинці озброїлися вилами та сокирами і почали нападати на маєтки князя та його слуг, завдаючи їм великих збитків. Селянські виступи настільки посилилися, що князь змушений був звернутися за допомогою до короля. Побоюючись дальшого поширення селянського руху у Ковельському старостві, до складу якого входив Смідин, Сигізмунд І у 1538 році створив комісію для вирішення суперечки між смідинцями і князем Сангушком. Хоч комісія підтримала князя, проте він не зміг залишатися далі власником села Смідина. Постійні суперечки і непорозуміння з родичами примусили його в 1543 році обміняти це володіння на маєток в Оршанському повіті, що належав дружині Сигізмунда І – королеві Бонні. Тоді в урочищі Вирвихвости був побудований замок.
З підпорядкуванням Смідина королівській адміністрації становище селян не змінилося. Смідинці повинні були щорічно платити в королівську казну 23 копи грошей, вносити 40 колод вівса, 6 колод меду та утримувати королівських посланців під час їх перебування у селі.
Після смерті королеви Бонни Смідин у 1557 році самовільно захопив ковельський староста Б. М. Семашко. Спочатку він приєднав його до Вижівської волості, а згодом утворив Смідинську волость і включив її до свого староства. Щоб зовсім не прогнівати короля, він сплачував щорічно з Смідинської землі в королівську казну 8 кіп грошей і давав півтори колоди меду. Б. Семашко жорстоко грабував селян, відбирав у них кращі землі, сіножаті, майно. Він загарбав у смідинців 26 коней, 834 вулики з бджолами, 10 колод меду і все награбоване відправив у свій маєток.
Самовільне захоплення Смідина Б. Семашком викликало гнів польського короля. Він наказав спалити замок ковельського старости, а Смідинську волость вирішив віддати в оренду князю О. Ф. Чарторийському. Проте в 1567 році король пожалував Смідинську волость разом з Ковельським маєтком російському князю Андрію Курбському, який зрадив Івана IV і втік до Литви.
Ставши власником Смідина, князь Курбський ліквідував самоврядування, призначив у село своїх урядників і запровадив «волочну поміру», що була введена наприкінці 50-х років у королівських землях. Розділивши землю на волоки, Курбський відібрав у смідинців кращі землі, запровадив обов'язкову панщину по 2 дні на тиждень від волоки і збільшив натуральні повинності. Селяни не раз скаржилися королю, що князь Курбський відбирає у них землю, якою вони користувалися споконвіку, стягує великі податки і примушує виконувати додаткові роботи.
З об'єднанням у 1569 році Литви і Польщі в одну державу – Річ Посполиту Смідин ввійшов до її складу. Після смерті Андрія Курбського у 1583 році Смідином, як і всім Ковельським маєтком, деякий час управляла його дружина Олександра. Вона відбирала у селян землю і роздавала її своїм родичам. У 1585 році король послав у Смідин своїх комісарів, які повернули дружині князя Курбського гроші, заплачені ним за село, і приєднав
Дивиться також інші населені пункти району: